Освітленість дитячих дошкільних закладів та шкіл є дуже важливою ланкою організації навчального процесу. Правильно розраховане і грамотно організоване освітлення в приміщенні створює комфортні умови, стимулює роботу учнів та підвищує ефективність навчання. Щоб освітлення ігрових кімнат та навчальних класів позитивно впливало на результати роботи учнів та гарантувало дітям здоровий зір, при його облаштуванні потрібно дотримуватись вимог, що закладені в державних нормативних документах.
Зміст
- Норми освітленості в дитячих садках та школах
- Аварійне, евакуаційне та чергове освітлення
- Евакуаційні джерела світла та норми для них
- Робоче освітлення в школі та дитсадку: основні показники
- Норми освітленості для шкіл та дитсадків
- Освітлення в деталях: особливі рекомендації
- Колірна температура джерел світла
- Загальне та локальне освітлення в школах і садках: розрахунок
- Світлодіодні світильники для шкіл та садочків
- Норми освітленості в дитячих садках та школах (повна версія)
Норми освітленості в дитячих садках та школах
В кімнатах, де постійно перебувають діти, де вони навчаються, виконують певні завдання, що пов’язані з концентрацією уваги, повинні бути встановлені високоякісні освітлювальні прилади, які не зашкодять органам зору і запобігатимуть втомі очей.
Грамотно облаштована система освітлення в дитячих закладах повинна бути насамперед безпечною. Електропостачання та розподільну мережу зовнішнього освітлення на території закладів слід здійснювати кабельними лініями. Тут використовують тільки стійкі до поширення полум'я електричні проводи та кабелі. Не застосовують проводи, що відрізняються інтенсивною димоутворювальною здатністю, мають високу токсичність продуктів горіння. В проєкті обладнання приміщення світлом дрібниць немає.
Найменування приміщення | Освітленість експлуатаційна Еекс, лк | Індекс передачі кольору Ra, не менше |
Класи, кімнати викладачів | 300 | 80 |
Кабінети, лабораторії та кабінети праці | 500 | 80 |
Спортзали, загальні басейни | 300 | 80 |
Їдальня | 200 | 80 |
Ігрові та групові кімнати в дитсадку | 300 | 80 |
Повну версію показників освітленості можна подивитися в таблиці, яка розміщена в кінці статті.
За вимогами ДБН B.2.2-4:2018 Заклади дошкільної освіти та ДБН В.2.2-3:2018 Заклади освіти. Будинки та споруди, у дитячих садках та школах використовують декілька видів освітлення:
- робоче – обладнують у всіх приміщеннях;
- евакуаційне – повинно бути у холі та коридорі, біля шаф чи вішаків, де діти роздягаються, на кухнях, в пральнях та на сходових клітках;
- аварійне – встановлюють на чергових пожежних постах, в електрощитових та теплопунктах;
- чергове – у спальнях дитячих садків і ясел-садків, а також у палатах приймально-карантинного відділення будинків дитини;
- ремонтне – у технічних підвалах та теплових пунктах.
Аварійне, евакуаційне та чергове освітлення
Аварійне освітлення потрібне для того, щоб зорієнтуватися в будівлі під час виникнення надзвичайної ситуації та знайти вихід з приміщення під час пожежі. Аварійні світильники мають своє джерело живлення, воно незалежне від струму для робочого світла. Індекс передавання кольору аварійних світильників Ra має дорівнювати 40, менші показники не рекомендуються. Монтаж та структура аварійного освітлення має кілька варіантів: воно може з’єднуватися з черговим або вмикатися після сигналу, який надійде від автоматики. Установку й монтаж аварійних світильників контролюють пожежні організації.
Евакуаційне освітлення – це підвид аварійного. Світильниками для евакуаційного освітлення обладнують шляхи евакуації та зони підвищеної небезпеки. Для спеціалізованих пристроїв є особливі вимоги. Світильники для евакуації повинні забезпечувати роботу не менше 1 год. Вони мають включатися через 5 с після знеструмлення робочого освітлення, забезпечуючи 50 % освітленості за нормами. Через 60 с евакуаційні пристрої повинні видавати 100 % освітленості.
Пристрої евакуаційного призначення встановлюють:
- біля всіх евакуаційних виходів;
- в коридорах різної ширини та проходах, які вказані на плані евакуації;
- на сходах;
- там, де перетинаються проходи й коридори;
- біля кожного виходу з будівлі.
Для шкіл і дитячих садків важливо правильно встановити світильники чергового освітлення. Їх монтують над дверима на висоті не менше ніж 2,2 м від рівня підлоги. Допускаються встановлення низьковольтних світильників (36 В) на висоті 0,3 м від підлоги. У спальнях дитсадків над дверима повинні бути встановлені світлові покажчики «Вихід» на висоті не менше ніж 2,2 м від підлоги. Ці пристрої мають бути під’єднані до мережі евакуаційного освітлення.
Одна з особливостей дитячих закладів – використання бактерицидних ламп. Їх застосовують в басейнах, медкабінетах, залах для музичних та фізкультурних занять. Ці джерела освітлення не враховують при облаштуванні загального робочого освітлення.
Евакуаційні джерела світла та норми для них
При обладнанні евакуаційного освітлення в дошкільних закладах та школах використовують:
- джерела світла на світлодіодах;
- люмінесцентні ДС;
- розрядні лампи високого тиску;
- світлові покажчики.
При роботі в нормальному режимі світлові покажчики повинні мати незалежне джерело живлення від основного освітлення. Коли вмикається аварійний режим, освітлювальні прилади мають перемикатися на живлення від акумуляторної батареї. Саме тому важливо правильно обрати акумуляторні світильники аварійного освітлення
Освітлення шляхів евакуації шириною до 2 м потребує світлового потоку не менше 1 лк. Для зон підвищеної небезпеки потрібно 15 лк – це 10% від норми робочого освітлення. Для сходових маршів в будівлях, де перебувають діти дошкільного віку, потрібно 5 лк.
Робоче освітлення в школі та дитсадку: основні показники
Не меншої уваги, ніж аварійне та евакуаційне, потребує повсякденне робоче освітлення. Від його якості та відповідності нормам залежить здоров'я дітей. У дітей зір формується, тому неправильне та недостатнє світло дуже негативно впливають на його стан. Статистика невтішна – кожен четвертий випускник має проблеми з зором. Зір дитини безпосередньо залежить від кількості світильників, їх розташування, направленості світлового потоку, потужності джерел світла, відтінку світіння.
Всі навчально-виховні заклади чітко дотримуються вимог, закладених в Державних будівельних нормах України В.2.5-28:2018 «Природне і штучне освітлення».
Параметри, що регламентуються для кожного типу приміщень в школах та дитсадках:
- експлуатаційна освітленість Еекс– мінімально допустиме значення середньої освітленості на заданій поверхні. Найвищі показники 750 лк потрібні в ізостудіях художніх шкіл. В бібліотеках за столами в читальному залі, в навчальних майстернях, лабораторіях, в класах для малювання та вечірнього навчання Еекс має бути 500 лк. Для сходів, коридорів, актових залів, їдалень – 200 лм і менше;
- рівномірність освітленості U0 – відношення мінімальної до середньої має відповідати показникові 0,6, на сходах, в актових залах, коридорах та вестибюлях – 0,4, в ізостудіях – 0,7 ;
- об'єднаний показник дискомфорту URG (Unified Glare Rating) – це міжнародна одиниця оцінки дискомфортної блискості, що зумовлює неприємні відчуття від нерівномірного розподілу яскравості. Показник є безрозмірною величиною від 10 до 30, яку можна наближено обчислити за відповідною формулою. Залежить від місця установки світильників, їх яскравості, інших факторів. ДБН рекомендує URG для класів – 19, для басейнів та столових – 22, для коридорів та сходів – 25 ;
- загальний індекс передачі кольору Ra – це здатність джерела світла правильно передавати кольори предметів, які воно освітлює. Цей показник повинен бути не менше 80. Якщо індекс кольоропередавання буде нижчим, то відтінки освітлених об’єктів будуть виглядати неприродно;
- коефіцієнт пульсації освітленості Кп в класах та майстернях може бути не більш 15 %, в актових залах, столових та спортзалах – до 20%, для інших приміщень школи та садочків рекомендований Кп – 10%.
Для класів, обладнаних персональними комп'ютерами або моніторами, при виборі освітлювальних приладів потрібно звертати увагу на їх значення яскравості та яскравість моніторів.
Освітлення в деталях: особливі рекомендації
В класах та кабінетах рекомендують облаштовувати рівень освітленості 300-500 лк. Для читання і письма на робочих місцях ідеально підійде показник 400 лк, а для освітлення шкільної дошки, щоб дітям на останніх партах було все видно, – 500 лк. Дошку обладнують локальним підсвічуванням. Основні вимоги до світильників, що освітлюють дошку:
- світловий потік від них має забезпечувати відмінний огляд тексту і графіки з будь-якої точки класу;
- не повинен виникати ефект засліплення;
- мають просто підключатися до електромережі;
- для люмінесцентних моделей – мінімальний рівень шуму.
Світильники рекомендують встановлювати вище верхнього краю дошки на 3-40 см та на 60 см в сторону перед дошкою. Використовують люмінесцентні або світлодіодні підвісні світильники.
Для шкільних приміщень, де не потрібні напруження зору і концентрація уваги – вестибюлі, актові зали, коридори та їдальні – достатньо застосовувати освітлення 150-200 лк.
Для освітлення спортзалів та актових залів використовують люмінесцентні або світлодіодні лінійні світильники, які розміщують на стелі. Якщо їх світла не вистачає, застосовують прожектори, їх встановлюють в кутах залів.
В їдальнях використовують накладні, підвісні та світильники, що вбудовуються. Головне завдання – забезпечити комфорт при споживанні їжі. Приміщення, де перебувають сліпі діти або учні з вадами зору, необхідно облаштовувати комбінованою системою штучного освітлення. Сумарний рівень освітленості в навчальних класах від загального і місцевого освітлення для дітей з порушенням зору має бути не менше 1000 лк. Для кожного робочого місця дитини з проблемним зором потрібен світильник місцевого освітлення. Це може бути настільна лампа зі стійкою основою або модель на струбцині, щоб дитина ненароком її не скинула з парти чи столу. Рівень освітленості в ігрових приміщеннях для таких дітей повинен бути не менше 600 лк.
Колірна температура джерел світла
Експерти та світлові дизайнери одностайні в питанні колірної температури. У навчальних класах повинне бути нейтральне біле світло, в ігрових кімнатах та зонах відпочинку – тепле біле світло з температурою 2700-3000 К.
Для загального та місцевого освітлення шкільних коридорів, музичних та спортивних залів можна встановлювати джерела світла з колірною температурою від 2400 до 6800 К. Інтенсивність УФ опромінення зі спектральним діапазоном 320-400 нм не має перевищувати 0,03 Вт/кв. м. Не можна використовувати джерела світла з довжиною хвилі менш як 320 нм.
Загальне та локальне освітлення в школах і садках: розрахунок
В дошкільних закладах та школах застосовують два типи робочого штучного освітлення – загальне та локальне. Дуже часто їх комбінують. Наприклад для загального освітлення використовують растрові накладні світильники з люмінесцентними лампами, а для локального підсвічування дошки – настінний поворотний спот.
Фахівці рекомендують використовувати енергоефективні джерела світла, що характеризуються оптимальною світловіддачею та великим терміном служби.
Правильний рівень освітленості шкільного класу можна розрахувати, використовуючи декілька способів. Найпростіший – за формулою – X х Y х Z, де:
Y – площа приміщення (кв. м);
X – рівень освітленості (лк);
Z – коефіцієнт висоти стелі.
Якщо стеля від 2,5 м до 2,7 м, то коефіцієнт – 1, якщо висота до 3 м – то 1,2, якщо від 3 до 3,5 метрів – то 1,5, від 3,5 м до 4, 5 м – 2.
Розрахуємо рівень освітленості класу. Площа приміщення – 50 кв. м, висота стель – 3 м. Вимоги нормативної освітленості – 300 лк. Підставляємо дані – 300 х 50 х 1,2 = 18000 лм. Ця величина дозволить підібрати потрібні джерела світла. На кожній лампочці вказано силу світлового потоку в люменах.
Для загальної системи освітлення класу можна встановити 4 растрових світильники з 4-ма люмінесцентними лампами потужністю 18 Вт, що продукують світловий потік по 1200 лм. Ці 12 ламп дають освітленість 14400 лм. Ефективним додатковим освітлення на 3600 лм стануть декілька поворотних настінних спотів, встановлених над дошкою, або підвісний лінійний світильник, який теж монтують над дошкою та столом учителя. Індекс передачі кольору ламп повинен бути не менше 80 Ra. Стіни та стеля класу мають бути пофарбовані у світлі кольори.
Для правильного розрахунку рекомендуємо скористатися калькулятором, що знаходиться на нашому сайті. Більш точні показники можна отримати, застосувавши складнішу формулу. Детальніше про алгоритм розрахунку освітленості можна дізнатися зі статті в нашому блозі.
Світлодіодні світильники для шкіл та садочків
На зміну енергозатратним люмінесцентним лампам, що гудуть і миготять при роботі, поступово приходять економні світлодіодні. ЛЕД джерела світла характеризуються:
- довгим терміном служби від 25 000 год;
- високою якістю роботи;
- суттєвим зниженням енерговитрат;
- відсутністю миготіння;
- варіантами світіння (холодне, нейтральне, тепле);
- стильним сучасним дизайном.
LED світильники для шкіл забезпечують відмінну освітленість для учнів. Від світла діодів очі протягом навчального дня не втомлюються. При виборі світлодіодних моделей обов’язково враховують потужність, світловіддачу, колірну температуру освітлювальних приладів та місце монтажу. Зазвичай лінійні ЛЕД лампи встановлюють в лінійні або растрові стельові світильники. Також вони можуть працювати в локальних освітлювальних пристроях біля шкільної дошки.
Моделі з температурою від 3000 до 4000 К застосовують для освітлення в стандартних класах. Світильники для кабінетів малювання, креслення та інформатики повинні мати світлову температуру не менше 5000 К.
Особливо популярні в школах та садочках ЛЕД панелі. Це дуже вигідна альтернатива люмінесцентним лінійним та растровим світильникам. Виробники пропонують вбудовані та накладні моделі світлодіодних панелей з різними відтінками світіння – холодним, нейтральним, теплим. Освітлювальні прилади мають різні розміри та форму – квадратну, круглу, прямокутну. Споживачі можуть підібрати будь-яку потужність. Від компактних моделей на 3-4 Вт до великих потужних на 50-70 Вт. Про переваги ЛЕД панелей можна більше дізнатися з нашого відео.
Вибрати світлодіодні освітлювальні пристрої, які ідеально підійдуть для школи, досить просто – в мережі магазинів Brille представлений широкий вибір різних моделей і їх модифікацій.
Норми освітленості для шкіл та дитсадків (повна версія)
Найменування приміщення | Еекс, лк | U0, не менше | URG, не більш | Ra, не менше | Кп,%, не більш |
Класи, кімнати викладачів | 300 | 0,6 | 19 | 80 | 15 |
Класи вечірнього навчання | 500 | 0,6 | 19 | 80 | 10 |
Кімнати для малювання | 500 | 0,6 | 19 | 80 | 10 |
Класи ізостудії в художніх школах | 750 | 0,7 | 19 | 80 | 10 |
Кабінети, лабораторії та кабінети праці | 500 | 0,6 | 19 | 80 | 10 |
Навчальні майстерні | 500 | 0,6 | 19 | 80 | 15 |
Кімнати для музичних занять | 300 | 0,6 | 19 | 80 | 10 |
Класи з вивчення мови | 300 | 0,6 | 19 | 80 | 10 |
Підготовчі класи та майстерні | 500 | 0,6 | 22 | 80 | - |
Вестибюлі | 200 | 0,4 | 22 | 80 | - |
Рекреації, коридори | 100 | 0,4 | 25 |
Товари
400.00грн.
Купити