Спрямоване, розсіяне чи відбите? Кожен тип освітлення не тільки по-своєму прекрасний, але й несе в собі особливості та додаткові переваги. І щоб краще розуміти те, що вони дають, потрібно трохи заглибитися в природу кожного з них.
Джерела ілюмінації, спрямовуючі, розсіюючі, відображуючі
Сучасні світильники є багатофункціональними пристроями, можливості яких виходять далеко за рамки банального освітлення. Сьогодні ці прилади здатні створювати різні світлові ефекти, бути частиною системи безпеки або елементом модної концепції «розумний будинок». І звичайно ж для виконання цих та багатьох інших особливостей різні моделі мають здатність створювати потоки спрямованого, розсіяного або відображеного світла. Але людині, яка не займається освітленням на професійному рівні, буває важко зрозуміти різницю і використовувати переваги того чи іншого світіння. Тому, щоб зрозуміти, як використовувати світильники спрямованого, розсіяного або відображенного світла в різних побутових моментах необхідно більш пильно розібратися в кожному з них. У даній статті ми трохи заглибимося в суть роботи кожного з них.
Світильники спрямованого світла
Фактично спрямоване світіння являє собою концентрований потік світла в певне місце або на необхідну деталь. Таким чином можна виділити цей об'єкт на тлі інших, сконцентрувати на ньому увагу, або створити зону світла й тіні, щоб підсилити сприйняття того, що необхідно, і зменшити те, що потрібно приховати. Найчастіше, дані пристрої використовуються в торгово-розважальній індустрії, виставкових заходах. Однак у повсякденному житті також знайдеться чимало завдань, для яких потрібна підсвітка. Наприклад, підсвічування картин, декорацій або сімейного столу під час прийому їжі. Налаштування освітлення робочого або навчального місця також відноситься до спрямованого типу ілюмінації, завдяки спеціальним настільним лампам.
Серед освітлювальних пристроїв тут переважають різні світильники з закритими плафонами, що мають рефлектор або направляючі світловідбивачі. Також сюди відносяться багато настільних ламп. Ще однією характерною особливістю даного типу приладів є наявність конструктивної можливості змінювати положення і кут світіння. Для цього часто використовуються всілякі споти, трекові світильники тощо.
Однак використовувати даний тип потрібно обережно, гра світла і тіні, перепади контрастів, можуть викликати втому очей, що не кращим чином позначиться на зорі. В такому випадку спрямоване освітлення рекомендується розбавляти розсіяним, розмова про який піде нижче.
Світильники розсіяного світла
Перше що потрібно відзначити, кажучи по розсіяний тип світіння, це те, що він є основним і частіше за інших використовується в побуті. Головною особливістю тут є рівномірна об'ємна ілюмінація всього приміщення і як наслідок, звична комфортна обстановка. Важливо пам'ятати, що розсіяне підсвічування буде найбільш частим супутником при різних справах і заняттях, тому крім приладу освітлення потрібно приділити пильну увагу й самим освітлювальним приладам. Також слід врахувати ще й місце розміщення пристрою. Традиційне верхнє центральне положення приладу ілюмінації створить практично рівномірний потік світла на всю площу. Якщо ж говорити про настінні, підлогові або настільні пристрої, то вони, в більшості випадків, будуть трохи більше освітлювати одну зону і, відповідно, приглушати інші. Це не критично, проте може бути важливим, коли потрібно передати цілісність стилю.
Світильниками для розсіяного освітлення найчастіше виступають пристрої, що мають відкритий плафон – прозорий, затемнений або матовий, який здатний створити потік світла в усіх напрямках. Також такий прилад може й зовсім обходиться без плафона, маючи тільки цоколь і декоративні прикраси конструкції. Як правило, найбільшою популярністю тут користуються всілякі люстри, бра, торшери, настільні лампи.
Розсіяний тип світіння хоч і є самим звичним, проте також має деякі негативні моменти. Перш за все треба пам'ятати, що об'ємне насичене світіння може вимагатися не завжди, а іноді й викликати стомленість при тривалому застосуванні. Ще, при виборі світильника, варто враховувати особливості сприйняття, і якщо в приладі є відкриті джерела світла, то їх краще замінити на затемнені або матові. У деяких випадках і зовсім можна перейти до відображеного освітлення. До речі про нього.
Світильники відображеного світла
Цей тип освітлення ґрунтується на двох складових – джерелах світла, які створюють вертикальне чи горизонтальне світіння і спеціальній поверхні, яка відбиває світлові промені та створює об'ємну ілюмінацію. Даний тип підсвічування практично ніколи не виступає в якості основного, проте досить часто використовується для побудови зон релаксу, додаткового посилення загального освітлення або як чергове світло там, де не потрібна яскрава ілюмінація. За своєю структурою, він одночасно схожий і на спрямоване, і на розсіяне світіння. Все завдяки тому, що дані світильники світять в певну область, але їх промені створюють не концентрований потік світла, а об’ємний. Використовувати світильники відбитого світіння можна вдома або в офісі, також вони будуть актуальними в торгово-розважальній сфері. Підсвічування декорацій, карнизів, ніш, отворів також відноситься до даного типу світіння.
Джерелами ілюмінації тут можуть бути різні стельові світильники, бра, торшери і звичайно ж світлодіодні стрічки. Однак для повноцінної роботи самого тільки світильника буде мало, потрібно мати ще й поверхню, виконану в спеціальних тонах, а також правильно підібраний відтінок світіння.
Яскраво виражених негативних моментів відображене освітлення не дає. Однак при неправильному підборі відтінків світіння або елементів декору згаданий стиль може мати значні спотворення, а зір буде відчувати брак світла.
Додаткові моменти до різних типів освітлення
Говорячи про те, який же тип освітлення вибрати для того чи іншого приміщення, варто сказати окремо і про джерела освітлення. Крім таких важливих параметрів як потужність, тип цоколя або форма, ще критично важливо враховувати і кольору або відтінки світіння. Ті, в свою чергу, можуть посилити або приглушити основні й додаткові кольори стилю, розширити або зменшити візуальне сприйняття приміщення і навіть вплинути на психологічний стан. Для кращого пристосування приміщення під різні потрібні завжди рекомендується використовувати кілька варіантів освітлення одночасно. Крім вищевказаних причин, це дозволить знизити витрати на електроенергію.
Підводячи підсумок можна з упевненістю сказати – який би тип освітлення не був обраний в результаті, важливо щоб він максимально чітко виконував покладені на нього завдання, створював затишок і не заподіював дискомфорту. Тому до вибору відповідних світильників слід підійти з усілякою старанністю і всебічної виваженістю. Але якщо все ж виникають додаткові питання або є необхідність візуально оцінити, той або інший пристрій, то в цьому вам завжди допоможе мережа магазинів Brille.