Працює програма єВідновлення!Разом до перемоги!

Посібник з купівлі акумулятора для джерела безперебійного живлення

Автор: Евгений Дата: 26.12.2022
Переглядів: 2951 Коментарі 0

Джерело безперебійного живлення створює резервне живлення електрообладнання при відключенні електроенергії. Його зазвичай використовують для забезпечення безперебійної роботи телекомунікаційного зв'язку, електроустаткування, комп'ютерів та центрів обробки даних. При цьому безперебійник відмінно підходить і для живлення різної побутової техніки. Ви здивуєтеся, чому в огляді про акумулятори ми спочатку почали розповідати про безперебійники? Тут все просто — ми звикли чути про ДБЖ, але не всі знають, що саме акумулятор у ньому є основним елементом, який відповідає за автономну та безперебійне роботу обладнання.

Джерело безперебійного живлення з вбудованим акумулятором
Зміст

Вибір акумулятора для ДБЖ — основні критерії

Перш ніж ви вирішите купити акумулятор для безперебійника, важливо познайомитися з основними критеріями вибору, які допоможуть правильно розрахувати ємність акумулятора для ДБЖ та підібрати той варіант, який найбільше підходить у вашому випадку.

Давайте детальніше ознайомитися з основними параметрами, які необхідно враховувати для визначення часу резервного живлення необхідної кількості обладнання.

  • Потужність акумулятора називається навантаженням.
  • Час роботи — це загальний час, протягом якого він зможе забезпечити резервне харчування для підключеного до нього обладнання.
  • Вхід – це напруга.
  • Ампер-година є одиницею виміру ємності батареї.

Напруга та ланцюги постійного струму.

Для акумуляторів, одним із головних параметрів, являється напруга ланцюга постійного струму, що відображається у Вольтах. У невеликих за потужністю виробах цей показник дорівнює 12В, а в великих промислових батареях напруга може становити понад 300В. Якщо вам просто необхідна заміна старої батареї в ДБЖ, зверніть увагу на цей важливий показник.

Ємність аккумулятору.

Номінал багатьох свинцево-кислотних акумуляторів відображений в ампер-годинах великим шрифтом на корпусі. А, як обговорювалося вище, ампер-годинник являє собою одиницю вимірювання сили струму, що виробляється акумулятором на годину.

Показник ємності виробу допомагає визначити, чи достатньо акумулятора для забезпечення резервного живлення ваших пристроїв. Якщо вам потрібно просто замінити старі батареї в осередках безперебійника, ємність акумулятора обмежується фізичними розмірами. Але якщо ви плануєте підключати акумулятор до ДБЖ із зовнішнього ланцюга, його ємність не обмежена, тим більше, що допускається підключення до одного пристрою відразу кількох з'єднаних батарей.

Зв'язок із навантаженням та часом роботи.

Вибір розміру акумулятора також багато в чому залежить від навантаження, яке він нестиме, і відповідно часу його роботи. Уся структура живлення залежить від того, яке навантаження несе акумулятор. Чим більше навантаження, тим швидше буде вичерпано запас його енергії. Тому, перед визначенням розміру батареї, слід з'ясувати, яке навантаження вона повинна нести.

ДБЖ та акумулятор

Для цього вам необхідно виконати кілька простих дій:

Крок 1. Список всіх пристроїв.

Перш за все, перерахуйте всі пристрої, які ви хочете живити за допомогою ДБЖ з акумулятором.

Крок 2: Розрахуйте Вольт-Ампер для кожного пристрою.

Після того, як ви визначилися зі списком обладнання, вам потрібно буде розрахувати вольт-ампер для кожного з них і додати їх до списку, який ви створили на кроці 1.

Зробити це дуже просто, подивіться на показники зі значеннями вольт та ампер, відображені на кожному пристрої. Потім, помножуючи вольти на ампери, ви отримаєте показник їхньої потужності у Ватах.

ПОРАДА! Інформація про вольти та ампери зазвичай відображається на етикетках, наклеєних на пристрій. А на багатьох пристроях, таких як освітлювальні прилади, потужність вказана якраз у Ватах.

Крок 3: Розрахуйте загальне навантаження.

На цьому етапі вам необхідно розрахувати загальне навантаження, яке виходитиме від обладнання, що передбачається заживити від акумулятора. Для цього складіть разом, отримане від кожного пристрою навантаження у Ватах.

Незважаючи на те, що ця цифра відображає потреби в електроживленні всіх пристроїв, це не останній крок.

Крок 4: Помножте загальне навантаження на 1,2.

Візьміть отриману цифру загального навантаження та помножте її на 1,2. Після цього додайте собі додатковий 20% - буфер, який у сумі дає ідеальний розмір акумулятора для ДБЖ у вашій ситуації.

Устаткування, що працює від УПС

Розрахунок ємності акумулятора

Існує проста формула визначення точного розміру акумулятора, необхідного для конкретного навантаження. Для цього необхідно ємність батареї, яка визначається в Ампер-годинах помножити на вхідну напругу, вказану у Вольтах, а потім розділити отриману цифру на попередньо розраховане загальне навантаження від всього передбачуваного до підключення до ДБЖ обладнання, яке відображається у Ватах.

У формулі розрахунки мають такий вигляд:

Місткість батареї (в Ач) х Вхідна напруга (В) / Загальне навантаження (Вт) = Час резервного живлення (у годинах)

Припустимо, у вас є акумулятор ємністю 150 Аг і вхідною напругою 12 В. Ви хочете, щоб від нього працювали 3 освітлювальні вироби, 2 електроприлади та 1 маршрутизатор Wi-Fi. Отже, подивимося, як довго ваші прилади працюватимуть у цьому конкретному випадку?

3 світильники = 40 x 3 = 120 Вт

2 електроприлади = 75 x 2 = 150 Вт

1 Wi-Fi роутер = 1×20 Вт = 20 Вт

Отже, загальне навантаження у вашому випадку 120+150+20=290 Ват.

Тепер, давайте застосуємо всі ці значення у наведеній вище формулі часу резервного живлення від акумулятора.

150 х 12/290 = 6,2 години.

Таким чином, ваш ДБЖ з акумулятором ємністю 150 Аг буде працювати близько 6,2 години, підтримуючи автономну роботу необхідних вам приладів.

Наведемо ще кілька прикладів і переконаємося в тому, як час резервного живлення від акумулятора залежить від його ємності.

Залишимо всі значення однаковими, крім ємності акумулятора. В даному випадку давайте з'ясуємо час резервного живлення як для маленької, так і великої ємності акумуляторів, від яких можна заряджати портативні акумуляторні батареї.

Місткість акумулятора 110 Ач:

110 x 12/290 = 4,5 години

У цьому випадку ви отримаєте резерв лише на 4,5 години.

Місткість акумулятора 220 Ач:

220 x 12/290 = 9,1 години

Тут ваше обладнання працюватиме від акумулятора понад 9 годин.

Тепер ви знаєте, що ємність акумулятора відіграє життєво важливу роль у роботі безперебійника. І чим вона вища, тим більше часу ваше обладнання зможе від нього працювати.

Різні типи акумуляторів для ДБЖ

Типи акумуляторів

Після того, як ми розібралися з розрахунками ємності акумулятора, перейдемо до наступного, і також важливого параметра — типу батареї.

І, оскільки більшість акумуляторів є свинцево-кислотними, то тут ми поговоримо про технологію їх виробництва та певні характеристики.

Передбачено 3 основних типи акумуляторів:

  • AGM - свинцево-кислотні, в яких електроліт представлений в абсорбованому (рідкому) вигляді;
  • GEL/MGEL - гелеві (мультигелеві), у яких електроліт представлений у вигляді густого гелю;
  • LiFePО4 – літієві залізо-фосфатні, в яких електролітом виступає термостійкий матеріал оливін.

Найбільш популярним варіантом акумулятора для дбж стали AGM, через їх доступну вартість, довговічність та високу циклічність зарядів і розрядів. Крім того, вони мають менший саморозряд і невисокі вимоги до заряду. Тому акумуляторам типу AGM не страшні короткочасні замикання. З їхніх недоліків можна виділити лише погану переносимість перезаряду.

GEL та MGEL схожі за якостями з кислотними, але відрізняються циклічною системою роботи, здатністю переносити глибокий розряд та низький самозаряд. Тому такі акумулятори можуть довго працювати в черговому режимі і їх можна довго не заряджати, без втрати початкових якостей. Крім того, завдяки гелеподібній структурі дані акумулятори не виділяють випарів і не вимагають додаткового обслуговування. До недоліків цих батарей відноситься велика вартість та чутливість до замикань.

LiFePО4 - це останнє покоління акумуляторів з найкращими характеристиками і відповідно найвищою ціною. Тому, якщо вам потрібна найнадійніша система резервного живлення, ці вироби стануть найбільш тривалим у роботі і безвідмовним варіантом. Але, через невеликий досвід використання літій-іонних акумуляторів з ДБЖ, під час експлуатації часто виникають різні помилки. Також вони мають досить високу вартість. Тому, незважаючи на явні переваги, ці батареї ще не набули такої великої популярності, як свинцево-кислотні.

Зверніть увагу! Немає сенсу купувати акумулятор для безперебійника, у разі непереносимості їм постійного розряду і заряду.

Виходячи з перерахованого вище, ми бачимо, що найкращими і найбільш доступними варіантами є кислотні акумулятори, типу AGM і GEL.

Акумулятор кислотний та гелевий

Особливості акумуляторних батарей

Основні якості АКБ, на які варто звернути увагу перед покупкою:

  • Легкість в обслуговуванні та експлуатації
  • Здатність витримувати глибокий розряд
  • Відновлювана ємність для швидкого заряджання
  • Здатність передавати максимальну енергію у мінімальний термін
  • Розширений температурний діапазон експлуатації
  • Час активної роботи батареї в підтримуючому режимі, що передбачено роботою самого ДБЖ
  • Габарити, вага та виробник також відіграють важливу роль.

Найкращі акумулятори для безперебійника

Детально розглянувши всі основні критерії, ви почали розуміти суть вибору, але ще досі важко визначитися — який же акумулятор найкраще підходить для ДБЖ?

Оскільки сьогодні, в спеціалізованих магазинах, представлено безліч варіантів акумуляторів, проаналізуємо найпопулярніші моделі.

Виробник, модель, країна
 Основні характеристики
Переваги
APC, RBC2 12 В, США
Тип - AGM Ємність - 7Ач Напруга - 12В
  Тривале збереження заряду Простота обслуговування Невеликі габарити та вага
 LOGICPOWER, LPM-MG 12V 20Ah, Україна
Тип - GEL Ємність - 20Ач Напряжение - 12В
 Доступна вартість Простота обслуговування Перенесення глибокого розряду Висока циклічність
B.B. Battery, HR50-12/В12, Китай
Тип - AGM Ємність - 50Ач Напруга - 12В
 Доступна ціна Швидкий заряд Добре використовувати для невеликої за потужністю техніки
CSB, TPL121250. Тайвань
Тип - AGM Ємність - 125Ач Напруга - 12В
Легкість в обслуговуванні Герметичність Стійкість до перезаряду Підходить для живлення техніки з різним навантаженням
 TAB Volthor, ULTRA TRUCK 190Ah L+ 1200A, Словенія
 Тип - AGM Ємність - 190Ач Напруга - 12В
Доступна ціна Швидкий заряд Широка сфера застосування Відмінно підходить для живлення техніки з різним навантаженням

         

Джерело безперебійного живлення


Джерело безперебійного живлення - функції, застосування, різновиди
Детальніше

З усього перерахованого вище бачимо, що акумулятор для ДБЖ є ключовим фактором і фундаментом, на якому тримається вся працездатність обладнання. Тому, для правильного вибору завжди спирайтеся на ці три важливі фактори — передбачуване навантаження (сукупна напруга і сила струму всієї підключеної електроніки), потужність (максимальна вихідна потужність) і час роботи (як довго акумулятор може забезпечувати живлення). Акумулятор для ДБЖ найбільш ефективний, коли його потужність точно відповідає загальному навантаженню, не опускаючись нижче за потрібний рівень. Простими словами, слід уникати використання акумулятора з нижчою потужністю, ніж передбачуване навантаження. Зважайте на це, перш ніж акумулятори для безперебійника купити і почати експлуатувати.

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар