Працює програма єВідновлення!Разом до перемоги!

Види та типи розеток. Правильний вибір

Автор: trainee53 Дата: 29.04.2022
Переглядів: 11601 Коментарі 0

Сучасна людина, в прагненні створити максимально комфортні умови для життя, оточила себе безліччю корисних та зручних пристроїв, які щодня вдосконалюються. Ми вже не можемо уявити своє існування без електричного освітлення, засобів електроніки, побутових електромеханічних машин і девайсів, комутаційних та інформаційних ресурсів, багатофункціональних гаджетів й багатьох інших речей. Навколишній світ матеріалізувався нескінченною кількістю процесів і механізмів, які постійно відбуваються та невтомно виконують складні завдання. Ними рушать сили, які, на перший погляд, не можна побачити чи відчути. Електричний струм, інтернет, телекомунікаційний сигнал – непомітний та дивовижний внутрішній світ, який своєю магією утримує нас в інтелектуальному, високотехнологічному вимірі. Кожен з цих світів живе своїм життям, але не може існувати один без одного. Своєрідним порталом в місці їх перетину слугує звичайна розетка, глибока технічна та філософська місія якої, незаслужено недооцінена пересічним споживачем. Відновити справедливість та познайомити вас з особливостями наявних сьогодні різновидів розеток різного призначення допоможе наша стаття.

Современная розетка

Зміст

Види розеток та їх призначення

З появою перших розеток, використовувалися вони виключно для приєднання до електричної мережі електроприладів. З часом, кількість споживачів електроенергії почала неухильно збільшуватись, призводячи до потреби встановлення нових розеток, створення додаткових виводів проводів та прокладання спеціальних кабель-каналів. Розвиток технологій та вдосконалення електротехнічного обладнання сформували потребу в створенні сучасних видів розеток, які забезпечували б з'єднання з антенним кабелем телебачення  ( тв розетка ); телефонною мережею ( телефонная розетка ); приєднання до інтернету комп'ютерної техніки ( компьютерная розетка rj45 ); заряджання мобільних гаджетів та інших пристроїв через USB роз'єми ( розетка с usb ) тощо. Незалежно від призначення, основні конструктивні складові розеток переважно мають стандартний набір компонентів: декоративна ізоляційна панель, основа, контактна частина та механізм фіксації.

Штепсельні електричні розетки

Роз'єми для підключення електроприводів до мережі за допомогою електричної вилки отримали назву штепсельних розеток. Такі пристрої приєднуються до електрики та залежно від моделі мають від одного до декількох роз'ємів. Частина розеток випускається із заземленням і підключається до проводки, що складається з трьох проводів, один з яких заземлювальний. При відсутності в розподільчій мережі захисного проводу, встановлюють розетки без функції заземлення. Штепсельні електричні розетки відрізняються номінальними показниками струму та напруги, а форма й тип роз'єму стандартизовані окремо в кожній країні. В Україні використовуються європейські стандарти розеток типів С та F. Тип F відрізняється від звичайного типу С наявністю додаткових заземлювальних скоб, розташованих зверху і знизу.

Типи штепсельних електричних розеток

Для під'єднання телевізійних пристроїв до антени або кабельного телебачення використовують розетки зі спеціальним роз'ємом, який відповідає TV-штекеру. Кабельні комунікації проводяться в стінах або під плінтусами та виходять назовні через отвір в телевізійних розетках.

Такі розетки, за схемою та способом підключення до телевізора, поділяються на: кінцеві, які застосовуються для одного приймача в кінці кабельної лінії; прохідні, які призначені для декількох, послідовно підключених, приймачів; індивідуальні, які використовують сплітер – комбінований фільтр для частотного розділення каналів.

Телевізійна розетка

Для підключення комп'ютерних пристроїв до інтернету використовуються спеціальні розетки з портом RJ-45 під мережевий кабель. Вони виготовляються як для зовнішнього монтажу, так і для прихованої проводки, а кількість роз'ємів складає від одного до декількох. Такі розетки складаються з корпусу, всередині якого встановлені спеціальні модулі для з'єднання з інтернет-кабелем.

Інтернет розетка

Конструкція розеток

Незважаючи на існування різноманітних видів розеток, їхня конструкція переважно має спільні принципи конструкції. Побудова стандартних електричних розеток містить фазний та нульовий роз'єм, а розеток з функцією заземлення – три контакти. Частина розетки, що тримає штепсель, може підпружинюватись для забезпечення щільного контакту.

Основа електричної розетки виконується з матеріалу, який не проводить електричний струм (діелектрика). Найбільш поширеними є пластик та кераміка. Керамічний матеріал є більш крихким, але може витримувати вищі температури нагрівання контактів. В основі розетки містяться кріпильний механізм, посадкові гнізда контактів, а також різьбові отвори для фіксації кришки корпусу.

Конструкція розеток

Кріпильний механізм для внутрішніх розеток може бути виконаний у вигляді спеціальних лапок, що розпирають, а для зовнішніх – як звичайний отвір для шурупів.

Зовнішня захисна панель призначена для захисту від потрапляння вологи та пилу в розташовані усередині розетки електричні елементи, а також виконує декоративну функцію.

Зазначені конструктивні елементи мають усі електричні розетки, але існують також моделі з розширеним спектром функцій, кількість складових елементів яких значно більша.

Типи розеток за принципом монтажу

За принципом монтажу електричні розетки діляться на три основні типи, які застосовуються залежно від способу прокладання проводки, а саме: накладні, вбудовані та переносні.

Накладні моделі розеток кріпляться безпосередньо до поверхні стіни і переважно використовуються з електричною проводкою, прокладеною зовні. Контактний механізм розетки розташовується усередині корпусу, а тому не потребує створення додаткового отвору в поверхні для її встановлення, що значно спрощує монтаж.

Накладна електрична розетка

Вбудовані моделі розеток позбавлені основного корпусу, а складаються з декоративної ізоляційної панелі та контактного механізму, який при монтажі заглиблюється у попередньо зроблений отвір в стіні. Такий тип розетки виглядає естетичніше, але передбачає більш складний спосіб монтажу.

Вбудована електрична розетка

Переносні розетки за своїм принципом нагадують подовжувач і складаються з електричного шнура з вилкою. Деякі моделі обладнуються тумблером для активації та індикатором стану робочого режиму.

Переносна електрична розетка

Модульні розеткові блоки

Зважаючи на те, що кількість споживачів електричної енергії щодня зростає, з'являється потреба у збільшенні кількості наявних у приміщенні розеток та інше електромонтажне обладнання. Тож виробники вже давно відійшли від виробництва одиночних електричних розеток і пропонують модель з двома й більше посадковими місцями.

Подвійна розетка має стандартну основу, що не потребує в процесі монтажу створення додаткових підрозетників в місці встановлення. Така розетка конструктивно відрізняється від звичайної одиночної лише кількістю контактних гнізд. Усередині пристрій розділений на термінали, в яких знаходяться електричні клеми та контакти. Використання подвійної розетки дозволяє одночасно живити від мережі два електроспоживачі.

Подвійна розетка

Існують трійні розеточні блоки, які можуть бути накладні та вбудовані. Накладні рекомендовано використовувати при наявності відкритої електропроводки. Для закритої – застосовують розеткову рамку з трьома секціями, кожна з яких обладнана окремою розеткою.

Потрійний розетковий блок

Якщо є потреба у використанні розетки з наявністю посадкових місць від чотирьох – використовують рамку з відповідною кількістю гнізд, з'єднаних в єдину конструкцію. Такі розеткові блоки можуть бути комбінованими й комплектуватися розетками різного призначення – електричними, кабельними та антенними.

Комбінований розетковий блок

Розетки з додатковим функціоналом

Крім основних, розглянутих вище, видів розеток існує значна кількість моделей, оснащених спеціальними механічними та електронними пристроями, які забезпечують їм додаткові функціональні можливості. До них відносяться розетки з: вбудованими пристроями захисного вимкнення, таймером, електролічильником, захисними кришками та шторками, підсвічуванням, виштовхуванням вилки, USB-портом, модулем Wi-Fi тощо.

Розетки з вбудованими пристроями захисного вимкнення (ПЗВ) використовують для приєднання до електричної мережі потужних споживачів. Встановлюють їх переважно в приміщеннях з підвищеною вологістю, наприклад, санвузлах, де існує значний ризик ураження електричним струмом. Завдяки такій розетці, у випадку витоку струму спрацьовує вмонтоване реле, яке роз'єднує контакти та знеструмлює електричний ланцюг. Такий пристрій захищає людину від можливого заподіяння шкоди її здоров'ю та убезпечує вихід з ладу самого електричного приладу.

Розетки із вбудованими пристроями захисного відключення (ПЗВ)

Розетки, які оснащені таймером, дозволяють користувачу встановлювати необхідний час, через який пристрій буде відключений від електропостачання. Такі електричні розетки доцільно застосовувати при використанні приладів для обігріву приміщень, що не обладнані функцією автоматичного відключення.

Розетка з таймером

Розетки, які обладнані вбудованим лічильником електричної енергії, дозволяють контролювати витрати енергії, що споживають прилади, підключені до них. Застосування таких розеток важливе для домашніх господарств і сприяє раціональному використанню та економії електричної енергії.

Розетка з лічильником електричної енергії

В приміщеннях з підвищеною вологістю використовують розетки у спеціальному виконанні, які обладнані захисною кришкою. При цьому конструкція розетки максимально убезпечує від потрапляння всередину пристрою води та пилу. Такі електричні розетки встановлюються переважно у ванних кімнатах та кухнях.

Розетки із захисними кришками у ванній

Електричні розетки, які обладнані спеціальними шторками, що закривають доступ до контактів, забезпечують захист від потрапляння всередину корпусу сторонніх предметів як природним шляхом, так і в процесі дитячих пустощів. Створення контакту можливе лише при натисканні штирів вилки на спеціальні панелі, які закривають вхід до електричної частини розетки.

Розетка із захисними шторками

В приміщеннях де відсутні вікна або існує ймовірність недостатньої видимості, особливо в темний період часу, таких як комора або коридор, можуть встановлюватись розетки з підсвічуванням. Використання таких пристроїв дозволяє, навіть за умови суцільної темряви, без проблем приєднати до електричної мережі потрібний прилад.

Розетки з підсвічуванням

Для зручності діставання електричної вилки з гнізда розетки існують пристрої зі спеціальним механізмом, що дозволяє акуратно та легко проводити такі дії, унеможливлюючи пошкодження як самої розетки, так і її кріплення в підрозетнику при звільненні щільного контакту штирів.

Розетка з виштовхувачем вилки

В сучасних умовах, коли в техніці широко використовується стандарт роз'єму USB, актуальним стало використання електричних розеток з додатковими портами під зазначений формат. За допомогою такого пристрою ви зможете одночасно живити енергією електричний прилад та заряджати від USB-виходу свій мобільний телефон, камеру або інший невеликий гаджет.

Розетка з USB-портом

Одним із найсучасніших типів розеток є пристрої, всередині яких встановлено Wi-Fi модуль, призначений для управління широким спектром домашніх приладів за допомогою планшета або мобільного телефона. В корпусі пристрою знаходиться спеціальний мікропроцесор, який регулюється на відстані й забезпечує постачання електричної енергії.

Розетка з модулем Wi-Fi

Треба зазначити, що в Україні для побутових споживачів стандарт напруги електричної мережі складає 220 В, а розетки, які розраховані на такий параметр, використовують переважно для підключення та живлення електричних пристроїв потужністю до 3,5 кВт, сила струму в яких не перевищує 16 А.

Види та типи вимикачів світла. Варіанти підключення


Види та типи вимикачів світла. Варіанти підключення
Детальніше

Сподіваємось, що інформація, наведена в цій статті, буде для вас корисною. Звертаємо увагу, що на всі питання, які стосуються не лише використання електричних розеток, а й усього спектру наявного освітлювального обладнання та забезпечення його ефективної роботи, завжди можна отримати вичерпну відповідь від професійних продавців-консультантів мережі магазинів Брілле, а також онлайн на нашому сайті.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар